gakiphotonew

Η Ερµίνα Γάκη είναι Συµβουλευτική Ψυχολόγος (Μ.Α) και Health and Wellness Coach. Σπούδασε Ψυχολογία (Β.Α.) στο Αµερικάνικο Κολλέγιο Ελλάδος- Deree College, πραγματοποίησε τις μεταπτυχιακές της σπουδές στο Πανεπιστήµιο Keele της Αγγλίας στο τομέα της Συμβουλευτικής Ψυχολογίας, έχει παρακολουθήσει μαθήματα στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα Ψυχολογία της Υγείας στο ICPS College του Παν/μίου Lancashire και είναι κάτοχος του διπλώματος στο Health Coaching από το Athens Coaching Institute. Εργάζεται στο χώρο της ψυχικής υγείας από το 1987 µε άτοµα, οµάδες, οικογένειες και ζευγάρια.

Το θεωρητικό της υπόβαθρο βασίζεται κυρίως στις αρχές και πρακτικές εφαρμογές της Προσωποκεντρικής κατεύθυνσης (Person-centered therapy}, της Μορφολογικής θεραπείας (Gestalt therapy), της Ζωγραφικής (Art therapy) και της θεραπείας µέσω του σώµατος (Bodywork), µε έµφαση στην φωνή.

Το ερευνητικό της ενδιαφέρον τα τελευταία χρόνια εστιάζεται στην αμφίδρομη σχέση φωνής και συναισθήματος. Η φωνή αντικατοπτρίζει το σύνολο της συνέργειας ανάμεσα στο σώμα, το νου και το συναίσθημα και επηρεάζεται από την νευροφυσιολογία του οργανισμού. Η εκπαίδευση των θεραπευτών και επαγγελματιών υγείας σε δεξιότητες επικοινωνίας, αυτογνωσίας και αυτοπαρατήρησης με κυρίαρχο εργαλείο τη φωνή, συντελεί στην αποτελεσματικότητα της θεραπείας και της διαμόρφωσης σχέσης εμπιστοσύνης στο θεραπευτικό πλαίσιο.

Διαθέτει πολυετή εμπειρία στον συντονισμό και υλοποίηση θεραπευτικών και εκπαιδευτικών σεµιναρίων και εργαστηρίων που αφορούν σε :

• Συναισθηµατική νοηµοσύνη, με έμφαση στις δεξιότητες της ενεργητικής ακρόασης, ενσυναίσθησης, αποδοχής και γνησιότητας για την ανάπτυξη της αυτεπίγνωσης, και διαχείρισης σχέσεων στην προσωπική και επαγγελµατική ζωή.
  • Συνέργεια Φωνής με Σώμα, Νου και Συναίσθημα για Επαγγελματίες Υγείας και Επιχειρήσεις.
  • Νοημοσύνη της ηγεσίας με στόχο την αποτελεσματική λεκτική και μη λεκτική επικοινωνία (Power Speaking).
  • Δεξιότητα ανάπτυξης δημόσιου λόγου (public speaking) σε ενδοεπιχειρησιακές ομάδες.
  • Επαγγελµατικό προσανατολισµό εφήβων και ενηλίκων.

Η Ερμίνα Γάκη συνεργάζεται με γιατρούς Ω.Ρ.Λ., Λογοθεραπευτές-Φωνοθεραπευτές και καθηγητές Φωνής για την επίδραση και αντιμετώπιση ψυχογενών αιτιών στις διαταραχές φωνής και κατάποσης.

Επίσης έχει συνεργασία με Ψυχιάτρους- νευρολόγους και γιατρούς ογκολόγους για την ψυχολογική στήριξη καρκινοπαθών.

Συνεργάζεται με Σύμβουλο Καριέρας για θέματα σταδιοδρομίας (www.career-design.gr)

Συμμετέχει εθελοντικά στα Μονοπάτια Απασχολησιµότητας για την εκπαίδευση ανέργων που υλοποιεί το skywalker.gr (www.footstep.gr), με εστίαση στην σπουδαιότητα της Φωνής και της ομιλίας ως εργαλείο Συναισθηματικής Νοημοσύνης και Κοινωνικής Δεξιότητας στον εργασιακό χώρο.

Εθελοντική συμμετοχή στους δήμους Γαλατσίου και Αρτέμιδος για την δημιουργία Σχολής Γονέων, ένταξης και εργοαπασχόλησης ατόμων με ειδικά προβλήματα και εποπτεία εκπαιδευτικών.

Έχει εργαστεί με αυτιστικά παιδιά ως υπεύθυνη Ψυχολόγος στον Πανελλήνιο Σύλλογο Προστασίας Αυτιστικών Παιδιών και έχει διδάξει μαθήματα Ψυχολογίας στην ιδιωτική εκπαίδευση.

Συμμετέχει σε συνέδρια, αρθρογραφεί στον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο και από το 1995 εμφανίζεται σε τηλεοπτικές εκπομπές για ενημέρωση σχετικά με κοινωνικά και ψυχολογικά θέματα.

EducationFestival

Υπό την Αιγίδα

ellinika kolegia logo

Χορηγοί