tzina thanopoulou.photo

Η κα Τζίνα Γ. Θανοπούλου, Ed.M., M.A., Harvard University είναι Συμβουλευτική Ψυχολόγος και Ψυχο-εκπαιδευτική Σύμβουλος Παιδιών, Εφήβων, Ενηλίκων, Ζευγαριών και Οικογένειας. Έχει εξειδίκευση σε γυναικεία θέματα εικόνας σώματος – αυτοπεποίθησης, καθώς και στις διατροφικές διαταραχές. Επίσης ασχολείται και με τον επαγγελματικό προσανατολισμό και τη διαδικασία της αυτοανακάλυψης.

Στο Harvard University, Graduate School of Education (HGSE), εξειδικεύτηκε στη συμβουλευτική παιδιών, εφήβων σε «ρίσκο» (Risk & Prevention Psychology), στη συμβουλευτική οικογένειας και ζευγαριών, καθώς επίσης και στη γυναικεία ψυχολογία. Επιπρόσθετα έχει εξειδικευτεί στο Harvard (Harvard Μedical School) στη «θετική ψυχολογία» και στην ενσυνειδητότητα (mindfulness) με τον Dr. Jon Kabbat - Zinn, καθώς επίσης και στη συναισθηματική νοημοσύνη (E.Q.) παιδιών, εφήβων και ενηλίκων με τον Dr. Daniel Goleman.

Είναι μέλος του Harvard Club of Greece, δηλαδή του συλλόγου αποφοίτων του Πανεπιστημίου Harvard στην Ελλάδα (Harvard Alumni Association), όπου έχει διατελέσει μέλος του Δ.Σ. από το 1998 μέχρι το 2015 αρχικά ως Γενική Γραμματέας και από το 2010 μέχρι και το 2015 ως Αντιπρόεδρος Β΄.

Είναι έγκριτο μέλος της Ελληνικής Εταιρείας Συμβουλευτικής (ΕΕΣ) και μέλος του Δ.Σ. Επίσης είναι μέλος της Ευρωπαϊκής Εταιρείας Συμβουλευτικής και της Αμερικανικής Εταιρείας Ψυχολογίας (American Psychological Association) από το 1996. Επιπλέον είναι μέλος της Αμερικανικής Εταιρείας Συμβουλευτικής και του International Coaching Federation.

Ήταν 16 χρόνια Διευθύντρια του Κέντρου Συμβουλευτικής του International School of Athens (ISA) και μέλος του Executive Committee. Επίσης για τέσσερα χρόνια ήταν Συμβουλευτική Ψυχολόγος – Coordinator του Κέντρου Συμβουλευτικής του σχολείου Pierce του Αμερικανικού Κολεγίου Ελλάδος.

Από τον Φεβρουάριο του 2015 είναι συνεργάτης – αρθρογράφος της Huffington Post.gr σε ψυχολογικά, κοινωνικά και εκπαιδευτικά θέματα, καθώς και σε άλλα έγκριτα έντυπα και διαδικτυακά μέσα.

Παράλληλα είναι επιστημονική σύμβουλος στο i-paidi, το πρώτο διαδυκτιακό site για πληροφορίες και υπηρεσίες για παιδιά με ΔΕΠΥ.

Συμμετέχει και παρουσιάζει την έρευνά της σε διεθνείς επιστημονικές ομάδες και συνέδρια στον τομέα της συμβουλευτικής υποστήριξης και εκπαίδευσης παιδιών, εφήβων και ενηλίκων.

H κα Θανοπούλου διατηρεί ιδιωτικό γραφείο ενώ παράλληλα δέχεται πελάτες και στο Athens Medical services - Κέντρο παροχής ιατρικών και συμβουλευτικών υπηρεσιών σε παιδιά, εφήβους, γονείς, ζευγάρια και ενήλικες.

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 6945541188 και στο Athens Medical Services: 210 6838241

Προσωπικό site: ginagcounseling.com

E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

EducationFestival

Υπό την Αιγίδα

ellinika kolegia logo

Χορηγοί