kalathasphoto

Ο Στέλιος Καλαθάς γεννήθηκε στην Αθήνα. Είναι αριστούχος της Δραματικής Σχολής Μ. ΤΡΑΓΚΑ και απόφοιτος της σχολής Διοίκησης και Οικονομίας, έχει σπουδάσει κλασικό τραγούδι και χορό κι έχει παρακολουθήσει σεμινάρια στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Με 25 χρόνια συνεχή πορεία στο θέατρο, στον κινηματογράφο και στην τηλεόραση, συμμετείχε ως ηθοποιός σε όλα τα είδη θεάτρου δίπλα σε δασκάλους – σκηνοθέτες στο εθνικό κι ελεύθερο θέατρο. Έχει παίξει σε 7 ταινίες μεγάλου μήκους και 3 μικρού μήκους. Έχει αποσπάσει επαίνους και διακρίσεις για ρόλους που έχει ερμηνεύσει , ενώ έχει βραβευτεί με το βραβείο UNESCO για την μέθοδο υποκριτικής και προσωπικής ανάπτυξης «Συναισθηματική Διαλεκτική», την οποία έχει δημιουργήσει και διδάσκει από το 2005.

Είναι μια βιωματική μέθοδος που βασίζεται σε 3 άξονες. Στους δείκτες συναισθηματικής ευφυΐας που μετριούνται και καλλιεργούνται, στο κομμάτι επικοινωνία (μάθε να επικοινωνείς και να διαχειρίζεσαι σωστά όλα αυτά που νιώθεις) και τέλος στη δραματοθεραπεία μέσα από τα μονοπάτια της τέχνης και των ρόλων.

Η μέθοδος δεν απευθύνεται μόνο σε μελλοντικούς ηθοποιούς, αλλά σε ΟΛΟΥΣ, και στοχεύει στη σωστή διαχείριση κι έκφραση των συναισθημάτων με βάση τους δείκτες Συναισθηματικής Νοημοσύνης και στην αποτελεσματική χρήση των εργαλείων επικοινωνίας.

Η μέθοδος διδάσκεται σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Κύπρο και άλλες περιοχές.

www.synaisthimatikhdialektikh.com