Education Festival 2018

Ανακάλυψέ το!

Από το έμμεσο στο άμεσο και από το διάβασμα στην εμπειρική αναζήτηση, ανακαλύπτουμε την κοινωνική μας διάσταση και τους δεσμούς μας με τον προορισμό της αυτοπραγμάτωσης.

Αν βασανίζεσαι ακόμα από ανησυχίες, όπως «γιατί ήρθα σε αυτή τη ζωή;» ή «τι θα γίνω όταν μεγαλώσω;», ίσως βρεις μέρος της αλήθειας στο Skywalker Education Festival 2018, αφιερωμένο στη βιωματική εκπαίδευση.

Το φεστιβάλ θα ζήσει στο Θησείο, στο Γκάζι, στα Πετράλωνα, με την καρδιά του να «χτυπά» στο Πολιτιστικό Κέντρο Μελίνα Μερκούρη, από την Παρασκευή 7 έως την Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου 2018.

Προσκαλούνται όσοι εφαρμόζουν συνολικά ή μερικά, υποχρεωτικά ή κατ’ επιλογή τη βιωματική μάθηση στα προγράμματά τους, να μας παρουσιάσουν τις ιδέες και δείγματα από τις σπουδές τους.

Καλλιτέχνες, τεχνίτες, θεραπευτές, τεχνοκράτες, εξερευνητές, αριστοκράτες και εκπαιδευτές του μόχθου καλούνται να μας φέρουν ένα βήμα πιο κοντά στη δημιουργικότητα και την ευτυχία.

Μην τολμήσεις το επόμενο βήμα σου στην προσωπική ανάπτυξη, αν δεν περάσεις πρώτα από εδώ.

Όχι για τη μητέρα σου, αλλά για σένα.

Όχι για την επιβίωση, αλλά για την ευζωία.

Με χαμηλό εμπορικό αλλά υψηλό κοινωνικό ενδιαφέρον, περιμένουμε να σε γνωρίσουμε και να σε δούμε να προσπαθείς το ακατόρθωτο: Να καταλάβεις πολλά για όσα μέχρι σήμερα υποψιαζόσουν λίγα.

Τελικά, ίσως υπάρχουν και κανονικές σπουδές.

Η είσοδος είναι ελεύθερη. Η κυκλοφορία σε εκθεσιακά σημεία του φεστιβάλ, που βρίσκονται σε διασπορά, επιβεβλημένη.

Σκοπός

Ο σκοπός του φεστιβάλ είναι η ανάδειξη της αξίας της βιωματικής μάθησης και η παρουσίαση των εναλλακτικών προτάσεων στην εκπαίδευση από ιδιωτικούς και δημόσιους φορείς, από μικρούς και από τρελούς.

Στόχοι

• Η ενημέρωση του κοινού για τις τάσεις και τις διεξόδους που παρέχει η ελληνική εκπαίδευση, τη σύνδεση των εγχώριων βιωματικών σπουδών με την αγορά εργασίας, τις νέες τεχνολογίες, καθώς και την αξία της διά βίου εκπαίδευσης.
  • Η γόνιμη συνάντηση και συνομιλία (networking) μεταξύ όλων των θεσμικών και ιδιωτικών φορέων, ατόμων και κοινωνικών ομάδων, ειδικά όσων ασκούν βιωματική εκπαίδευση, έστω και μερικώς.
  • Ο εντοπισμός και η ανάπτυξη δεξιοτήτων μέσα από συναντήσεις με βιωματικές ευκαιρίες.

Γιατί να έρθει ο επισκέπτης

• Για να ερευνήσει και να καλλιεργήσει τα χαρίσματα και τις δεξιότητές του, μέσα από εκπαιδευτικά παιχνίδια.
  • Για να λάβει έγκυρες συμβουλές για τον επαγγελματικό προσανατολισμό του, στη δυναμική της εμπειρικής προσέγγισης.
  • Για να ενημερωθεί για τις επιλογές του στη βιωματική εκπαίδευση.
  • Για να βρει το κατάλληλο πρόγραμμα, που θα ταιριάζει με τις προϋπάρχουσες σπουδές του ή με το επάγγελμα που επιθυμεί να ακολουθήσει.
  • Για να ανακαλύψει όσα επιφυλάσσουν οι νέες τεχνολογίες στον χώρο των σπουδών και της εργασίας.
  • Για να γνωρίσει τα επαγγέλματα του μέλλοντος.
  • Για να διευρύνει τους ορίζοντές του στο πλαίσιο της βιωματικής εκπαίδευσης.

Το Education Festival 2018 απευθύνεται σε:

• Μαθητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
  • Γονείς
  • Φοιτητές, πτυχιακούς και μεταπτυχιακούς
  • Εκπαιδευτικούς λειτουργούς, συμβούλους και coaches
  • Εκπαιδευτικούς και θεσμικούς φορείς, ιδρύματα, κολέγια και οργανισμούς
  • Δημόσια πανεπιστήμια και πανεπιστημιακούς καθηγητές
  • Ενηλίκους που ενδιαφέρονται για τη βιωματική εκπαίδευση
  • Φορείς και οργανισμούς εκπαίδευσης εκπαιδευτών ενηλίκων