gakiphotonew

Η Ερµίνα Γάκη είναι Συµβουλευτική Ψυχολόγος (Μ.Α). Σπούδασε Ψυχολογία (Β.Α.) στο Αµερικάνικο Κολλέγιο Ελλάδος- DereeCollege και πραγματοποίησε τις μεταπτυχιακές της σπουδές στο Πανεπιστήµιο Keele της Αγγλίας στο τομέα της Συμβουλευτικής Ψυχολογίας. Εργάζεται στο χώρο της ψυχικής υγείας από το 1987 µε άτοµα, οµάδες, οικογένειες και ζευγάρια.

Eπίσης έχει εργαστεί µε αυτιστικά και ψυχωσικά παιδιά στον Πανελλήνιο Σύλλογο Προστσίας Αυτιστικών Παιδιών.

Το θεωρητικό της υπόβαθρο βασίζεται στις αρχές και πρακτικές εφαρµογές της Προσωποκεντρικής κατεύθυνσης (Person-centeredtherapy}, της Μορφολογικής θεραπείας (Gestalttherapy), της Ζωγραφικής (Arttherapy) και της θεραπείας µέσω του σώµατος (Bodywork), µε έµφαση στην φωνή.

Διαθέτει πολυετή εμπειρία στον συντονισμό και υλοποίηση θεραπευτικών και εκπαιδευτικών σεµιναρίων που αφορούν :

• Σε Συναισθηµατική νοηµοσύνη , με έμφαση στην ενεργητική ακρόαση, ενσυναίσθηση, αντανάκλαση και ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων για την προσωπική και επαγγελµατική ζωή.
  • Στην αμφίδρομη σχέση Φωνής και Συναισθήματος στο Θεραπευτικό πλαίσιο για Λογοθεραπευτές και Επαγγελματίες Υγείας.
  • Στην νοημοσύνη της ηγεσίας με στόχο την αποτελεσματική λεκτική και μη λεκτική επικοινωνία. (Power Speaking).
  • Στην δεξιότητα ανάπτυξης δημόσιου λόγου (publicspeaking) σε ενδοεπιχειρησιακές ομάδες.
  • Στον επαγγελµατικό προσανατολισµό εφήβων και ενηλίκων.
  • Στην διδασκαλία βασικών αρχών ψυχολογίας στην ιδιωτική εκπαίδευση σε τμήματα Ανθρωπιστικών /Παιδαγωγικών Σπουδών και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης.
  • Στην Διδασκαλία σε σχολές γονέων.
  • Σε Εκπαιδευτικούς, Δημοσιογράφους, Πωλητές, Νομικούs.

Συνεργασία με Ψυχίατρο-Νευρολόγο

Εθελοντική συµµετοχή στα Μονοπάτια Απασχολησιµότητας που υλοποιεί το skywalker.gr (www.footstep.gr), για την σπουδαιότητα εφαρµογής της συναισθηµατικής νοηµοσύνης και την απόκτηση ήπιων δεξιοτήτων στον χώρο εργασίας.

Συνεργασία µε οµάδα γιατρών - ογκολόγων για την ψυχολογική στήριξη καρκινοπαθών.

Εξωτερική συνεργάτης του Κέντρου Φωνιατρικής και Εφαρμοσμένης Λαρυγγολογίας (ΚΕ.Φ.Ε.Λ, www.kefel.gr), για την αντιµετώπιση ψυχογενών αιτιών στις διαταραχές φωνής.

Συνεργασία µε Σύµβουλο Καριέρας για θέµατα Επαγγελµατικού Προσανατολισµού για εφήβους και ενήλικες. (www.career-design.gr)

Συνεργασία με Ειδική Λογοθεραπεύτρια-Φωνοθεραπεύτρια για την επίδραση των ψυχο-συναισθηματικών παραγόντων στην λειτουργικότητα της φωνής. (IntegratedVoiceTherapyWorkshops)

Συμμετέχει από το 1995 σε τηλεοπτικές εκπομπές για ενημέρωση και πληροφόρηση αναφορικά με κοινωνικά και ψυχολογικά θέματα και αρθρογραφεί στον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο.

Ερμίνα Γάκη
e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.