griba Elef

Ελευθερία Μ. Γκρίμπα (Phd, Υπότροφος ΙΚΥ, Ν. Ηγουμενάκη),

Ερευνήτρια/ Παιδαγωγός/ Συγγραφέας & Στέλεχος Υπουργείου Οικονομίας, Ανάπτυξης & Τουρισμού/ Τομέας Τουρισμού,

Καινοτόμο Πρόγραμμα στον Εθελοντισμό 2016.

Η Ελευθερία Μ. Γκρίμπα έχει αναπτύξει μια πολύπλευρη και πολυσχιδή δραστηριότητα στο χώρο εργασίας της. Συγκεκριμένα, είναι Στέλεχος του Υπουργείου Οικονομίας, Ανάπτυξης και Τουρισμού (Τομέας Τουρισμού)  και έχει εκπονήσει διατμηματικό μεταπτυχιακό και διδακτορικό δίπλωμα στις ειδικές και εναλλακτικές μορφές τουρισμού (Πανεπιστήμιο Αιγαίου) -υπότροφος ΙΚΥ-. Παράλληλα έχει παιδαγωγική/ εκπαιδευτική επάρκεια (ΣΕΛΕΤΕ), ενώ έχει ολοκληρώσει τις σπουδές της στη Συμβουλευτική και τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό (ΑΣΠΑΙΤΕ). Μιλά τρεις γλώσσες (γαλλικά, αγγλικά, ισπανικά).

Έχει εργαστεί, τόσο στον ιδιωτικό τομέα (σε ξενοδοχεία, συνεδριακά κέντρα, συμβουλευτικούς φορείς, έχει συμμετάσχει σε ομάδες εργασίας, επιτροπές αξιολόγησης και ομάδες ελέγχου), όσο και στο δημόσιο τομέα (Υπουργείο Εξωτερικών/Ελληνική Προεδρεία-, Υπουργείο Πολιτισμού & Τουρισμού, Ειδική Υπηρεσία Διαχείρισης ΕΣΠΑ/Τομέας Τουρισμού, Υπουργείο Εσωτερικών Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης/Περιφέρεια Αττικής, Υπουργείο Εργασίας & Κοινωνικών Ασφαλίσεων/ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, Υπουργείο Τουριστικής Ανάπτυξης κ.λπ.), ενώ παράλληλα, έχει πολύχρονη συνεργασία με φορείς όπως ΕΟΠΠΕΠ, ΟΑΕΔ-ΛΑΕΚ, ΕΦΕΠΑΕ, ΕΚΔΔΑ, ΙΝΕΠ, ΟΕΕ, ΣΕΕ, ΙΤΕΠ, ΕΟΤ, ΞΕΕ, ΠΟΞ, αλλά και κέντρα αριστείας όπως Ευρωπαϊκό Κέντρο Αριστείας Jean Monnet, Ευρωπαϊκό Κέντρο Περιβαλλοντικής Έρευνας και Κατάρτισης & κοινωφελή ιδρύματα λ.χ. Αλέξανδρος Ωνάσης, ΙΚΥ, Γ & Α Μαμιδάκη παρουσιάζοντας έντονο ερευνητικό ενδιαφέρον σε ζητήματα εκπαίδευσης, τουρισμού, γαστρονομίας, πολιτισμού, βιώσιμης ανάπτυξης, καινοτομίας, ευρωπαϊκής ένωσης, εθελοντισμού κ.λπ.

Αναφορικά με την εκπαίδευση, είναι πιστοποιημένη εκπαιδεύτρια και συγγραφέας, έχει διδάξει σε ΑΕΙ, ΤΕΙ, Κέντρα Ελευθέρων Σπουδών, Ιδιωτικά Κολλέγια, ΚΕΚ, ΙΕΚ, Κέντρα Δια Βίου Μάθησης, Δημόσια Σχολεία (δημοτικά, γυμνάσια, λύκεια), λοιπούς ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς οργανισμούς. Έχει δημοσιεύσει άρθρα σε καταξιωμένα επιστημονικά περιοδικά, έχει παρουσιάσει εισηγήσεις σε πανελλήνια και διεθνή συνέδρια και εκθέσεις, ενώ έχει συμμετάσχει σε ερευνητικά έργα, προγράμματα κατάρτισης, ευρωπαϊκά προγράμματα και μελέτες και έχει τύχει σημαντικής αναγνώρισης, διάκρισης και αποδοχής, από ποικίλους Φορείς (Οργανισμούς, Ιδρύματα) στην Ελλάδα και το εξωτερικό για το πλούσιο ερευνητικό και μελετητικό έργο που έχει επιδείξει (τόσο ως εθελόντριας, εμψυχώτριας, εκπαιδεύτριας, όσο και ως μελετήτριας, στελέχους, εμπειρογνώμονα).

Τέλος, αποτελεί ενεργό μέλος συλλόγων / ομίλων / κοινοτήτων / οργανώσεων που προάγουν τον πολιτισμό, τις τέχνες, τα γράμματα, τον εθελοντισμό, τόσο στο διαδίκτυο, όσο και στην καθημερινή δράση.

Στοιχεία επικοινωνίας Δρ. Ελευθερία ς Μ. Γκρίμπα,: Ε-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε., Linked In: Eleftheria Gkrimpa, F/b: Eleftheria Gkrimpa

Δημιουργός και Εθελόντρια Εκπαιδεύτρια του καινοτόμου εκπαιδευτικού προγράμματος «Ο μικρός τουρίστας-Μια βαλίτσα ταξιδεύει», που απέσπασε α. το βραβείο SILVER στα "Tourism Awards 2016", κατηγορία "Ερευνητικό & συγγραφικό έργο για τον τουρισμό" και β. την τιμητική διάκριση στο "Φεστιβάλ Εθελοντισμού 2016" στην κατηγορία Καινοτόμο Πρόγραμμα στον Εθελοντισμό 2016.