karaggelh maria foto

Καραγγελή Κυριακή – Μαρία

Δασκάλα,  Αρθρογράφος – συγγραφέας,  Μεταπτυχιακή φοιτήτρια στις Επιστήμες της Αγωγής, Επιστημονικά  υπεύθυνη δράσεων Κέντρου Νέων Γιαννιτσοχωρίου

Η Καραγγελή Κυριακή - Μαρία, γεννήθηκε  και μεγάλωσε στην Καλαμάτα. Είναι δασκάλα στο Δημοτικό Σχολείο Γιαννιτσοχωρίου του νομού  Ηλείας.  Ξεκίνησε την επαγγελματική της σταδιοδρομία το 2005 εστιάζοντας στο πώς οι μαθητές θα είναι ευτυχισμένοι σε ένα κοινωνικό και καινοτόμο σχολείο. Υλοποιεί  κάθε σχολικό έτος πλήθος καινοτόμων προγραμμάτων (περιβαλλοντικών , αγωγής υγείας, πολιτιστικών και ευρωπαϊκών) και συντονίζει σχολικές εκδόσεις και προγράμματα φιλαναγνωσίας.

Από το 2015 έχει ιδρύσει και είναι επιστημονικά υπεύθυνη Δράσεων του Κέντρου Νέων Γιαννιτσοχωρίου το οποίο αποτελεί την πρώτη εθελοντική δομή η οποία έχει στόχο να παρέχει σε παιδιά αλλά και άτομα κάθε ηλικίας ευκαιρίες για δράσεις και νέα ερεθίσματα, επιλεγμένα με παιδαγωγικά και εκπαδευτικά κριτήρια. Τον Απρίλιο του 2016 διακρίθηκε στα Education Business Awards στην Κατηγορία  Βέλτιστη Μαθησιακή εμπειρία.

Προωθεί την ιδέα της  δημιουργίας  Δικτύου Κέντρων Νέων αλλά και  Δικτύου Αειφόρων Σχολείων στον νομό Ηλείας. Συμβάλλει ενεργά στην εξάπλωση του σχολικού σκακιού μέσω της ίδρυσης σκακιστικών ομίλων στον Δήμο Ζαχάρως και την ενεργή συμμετοχή της στο πρόγραμμα σχολικού σκακιού.

Έχουν δημοσιευτεί αρκετά άρθρα της με παιδαγωγικό και εκπαιδευτικό χαρακτήρα και συγγράφει το πρώτο της βιβλίο με θέμα την καινοτομία στην εκπαίδευση. Από το 2015 συμμετέχει, οργανώνει και συντονίζει πλήθος εθελοντικών δράσεων καθώς ο εθελοντισμός είναι μια από τις αξίες που πρεσβεύει.